Главная страница
Навигация по странице:

  • Білім беру ұйымының атауы Пәні

  • Бөлім: Педагогтің аты-жөні

  • Сабақтың тақырыбы: Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна. Сфералық айналар.

  • Сабақтың мақсаты Барлық оқушылар істей алады

  • Көптеген оқуышылар істей алады

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңі//уақыты Педагогтің әрекеті

  • ЖАРЫҚ, ШАҒЫЛУ, КЕСКІН, АЙНА

  • 1. 1672 жылы жарықтың корпускулалық теориясын жасап шығарды . (И.Ньютон). 2. 1690 жылы қай голланд физигі жарықтың толқындық теориясын жасап шығарды

  • . (Г.Х.Гюйгенс) 3. (Жарық – көзден шығатын бір нәрсе) деп тұжырымдаған ғалым (Аристотель) 4.Жарық жылдамдығы (300,000 км/с)

  • 6. Геометриялық оптиканың төрт негізгі заңы бар. Олар қандай Жарықты тұзу сызықты таралу заңы, тәуелсіз жарық сәулелерінің таралу заңы, жарықтың шағылуы, сыңу заңдары.

  • 7.Жарық көздерің табиғи және жасанды деп бөледі. 8.Көлеңке –бұл мөлдір емес нәрсенің сыртындағы жарық энергиясы түспейтін кеңістіктің бөлігі.

  • 10.Сәулелердің тәуелсіз таралу заңы-бұл геометриялық оптиканың 2інші заңы.

  • «Жеке жұмыс» әдісі (I) Тапсырма №2

  • Сыныппен бірге сыну құбылысына төмендегіше тәжірибе жасаймыз: суды стаканға құйғанға дейін стақанның түбінде көзге

  • Неліктен су құйғаннан кейін бізге тиын көрінеді «Кім жылдам» әдісі

  • Кері байланыс «Инсерт» әдісі

  • ЖАРЫҚТЫҢ ШАҒЫЛУЫ. ШАҒЫЛУ ЗАҢДАРЫ. ЖАЗЫҚ АЙНА. қмж Жарықтың шағылуы. Жарыты шаылуы. Шаылу задары. Жазы айна. Сфералы айналар

    Единственный в мире Музей Смайликов

    Самая яркая достопримечательность Крыма

    Скачать 0.93 Mb.
    НазваниеЖарыты шаылуы. Шаылу задары. Жазы айна. Сфералы айналар
    АнкорЖАРЫҚТЫҢ ШАҒЫЛУЫ. ШАҒЫЛУ ЗАҢДАРЫ. ЖАЗЫҚ АЙНА
    Дата04.05.2022
    Размер0.93 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлақмж Жарықтың шағылуы.docx
    ТипДокументы
    #512268

    С этим файлом связано 1 файл(ов). Среди них: Документ Microsoft Word (2).docx.
    Показать все связанные файлы
    Подборка по базе: Тест (Академиялық жазылым-15апта) (копия).docx, Остеология Сагиталды жазы_ты_ адам денесін б_леді___о_.docx, Кеңістіктегі жазықтықтарю.docx, 31.03 Жазықтықтағы координаталар әдісі. Сабақ жоспары. Нұсқа 2. , Академ жазылым эсее.pdf, координаталық жазықтық.docx, Көпжақтардың жазықтықпен қималары.pptx, АРИФМЕТИКАЛЫҚ ӨРНЕКТЕРДІҢ ЖАЗЫЛУ ЕРЕЖЕЛЕРІ.docx, сфераға жүргізілген жанама жазықтық презентация.pptx, Тақырып Арифметикалық амалдардың жазылу ережелері.docx

    Қысқа мерзімді жоспар

    Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна. Сфералық айналар.

    Білім беру ұйымының атауы




    Пәні:




    Бөлім:




    Педагогтің аты-жөні:

    Испанов А.Ш.

    Күні:




    Сынып: 8

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна. Сфералық айналар.


    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

    8.5.1.2 эксперимент арқылы жарықтың түсу және шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтау.

    8.5.1.3 жарықтың айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіру және түсіндіру.

    8.5.1.4 жазық айнада дененің кескінін алу және оны сипаттау.

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушылар істей алады: эксперимент арқылы жарықтың түсуі мен шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтай алады.

    Көптеген оқуышылар істей алады: жарықтың айналық және шашыранды шағылудың мысалдарын келтіре отырып, түсіндіреді..

    Кейбір оқушылар істей алады: жазық айнада дененің кескінін алу арқылы сипаттай алады.

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі//уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Ұйымдастыру

    Өзін-өзі тексеру
    Сабақтың басы

    10 минут

    Өткен білімді еске түсіру

    Жаңа білім
    10 минут

    Бекіту


    15 минут

    Кері байланыс
    Сабақтың соңы.

    10 мин

    Бағалау

    Үй тапсырмасы


    Сәлемдесіп,түгенделді.

    Жағымды көңіл күй туғызу.

    "Пазл" әдісі бойынша оқушылар өздері таңдаған қима қағаздағы сөздерімен ЖАРЫҚ, ШАҒЫЛУ, КЕСКІН, АЙНА сөздерін құрастыру арқылы төрт топқа бөлінеді.

    «Миға шабуыл » әдісі

    Үй тапсырмасын сұрау. Оқушылар интербелсенді тақтадан кезектесе отырып жауап береді.

    1. 1672 жылы жарықтың корпускулалық теориясын жасап шығарды

    . (И.Ньютон).

    2. 1690 жылы қай голланд физигі жарықтың толқындық теориясын жасап шығарды

    . (Г.Х.Гюйгенс)

    3. (Жарық – көзден шығатын бір нәрсе) деп тұжырымдаған ғалым?

    ? (Аристотель)

    4.Жарық жылдамдығы ? (300,000 км/с)

    5.Жарық көздері деп көрінетін жарықты шығаратын денелерді айтамыз.

    6. Геометриялық оптиканың төрт негізгі заңы бар. Олар қандай ?Жарықты тұзу сызықты таралу заңы, тәуелсіз жарық сәулелерінің таралу заңы, жарықтың шағылуы, сыңу заңдары.

    7.Жарық көздерің табиғи және жасанды деп бөледі.

    8.Көлеңке –бұл мөлдір емес нәрсенің сыртындағы жарық энергиясы түспейтін кеңістіктің бөлігі.

    9. Жарықтың түзу сызықты таралу заңы? Біртекті мөлдір ортада жарық түзу сызықтың бойымен таралады деп тұжырымдалады.

    10.Сәулелердің тәуелсіз таралу заңы-бұл геометриялық оптиканың 2інші заңы.

    11. Толық көлеңке- кеңістіктің бұл бөлігіне екі жарық түспейді. Кеңістіктің бұл бөліктеріне екі жарық көзінің бірінен жарық түседі.

    12. Жарық сәулесі деп аталады
    "Сәйкестікті тап" әдісі

    2-тапсырма берілген мысалдардан табиғи жарық көздері мен жасанды жарық көздерін сәйкестендір.

    Мақсаты: табиғи мен жасанды жарық көздерін ажырату

    Нұсқау: табиғи мен жасанды жарық көздерін екі бағанға бөліп жазу

    Көл, Күн, қыздыру электр шамдары, жол белгілері, жарқырауық қоңыздар, шырақ, найзағай, теледидар экраны, электр пісіру пештері, жұлдыздар, су түбіндегі балықтар, күндізгі жарық шамдары, полюстік шұғыла, жарнама түтікшелері.


    Табиғи жарық көздері

    Жасанды жарық көздері








    Дескриптор:

    1) Табиғи мен жасанды жарық көздері ажырата алады.

    2) Табиғи мен жасанды жарық көздеріне мысалдар келтіре алады.

    Қалыптастырушы бағалау: " Бас бармақ" әдісі

    Жаңа сабақ

    Суреттердегі судың бетінде қандай құбылыс байқалады?

    Осы құбылыстарды қалай түсіндіруге болады?






    Иә, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы

    «Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы»

    Слайд

    Мәтінмен жұмыс. "Джигсо"әдісі

    Мақсаты: Жарықтың шағылуы. Шағылу заңдары. Жазық айна. Сфералық айналар. Сфералық айна көмегімен кескін алу туралы түсініп оқу.

    «Жеке жұмыс» әдісі (I)

    Тапсырма №2
    Практикалық жұмыс




    Сыныппен бірге сыну құбылысына төмендегіше тәжірибе жасаймыз: суды стаканға құйғанға дейін стақанның түбінде көзге

    көрінбейтін тиын орналастырамыз, стақанға су құйғанда, ол көтерілгендей болып көрінеді.

    Неліктен су құйғаннан кейін бізге тиын көрінеді?

    «Кім жылдам» әдісі жеке жұмыс (I)

    Тапсырма №3

    1)Жарық көзінен келген жарық энергиясы бойымен тарайтын сызық ... деп аталады. (жарық сәулесі)

    2)Шағылған сәуле мен түсу нүктесіне тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрыш ... деп аталады (шағылу бұрышы)

    3)Шағылу заңы бойынша ... тең.(түсу бұрышы шағылу бұрышына тең.)

    4)Егер түсу бұрышы  болса,шағылу бұрышы ... тең. ()

    5)Екі ортаны бөлетін шекара арқылы өткенде таралу бағытының өзгеруі ... деп атайды.( жарықтың сынуы)

    Кері байланыс «Инсерт» әдісі

    Инсерт әдісін пайдаланып, оқушылардың алған білімдерін қай дәрежеде екенін анықтап, оларға кері байланыс ұсынып, сол кемшіліктерді жоюға тырысамын
    Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

    190 бет 21-жаттығуды аяқтау


    Оқушылар қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді

    Оқушылар мұғалім сұрақтары бойынша өз ойларын айтып түсіндіреді.

    Оқушылары өз тақырыптарына байланысты оқулықтағы мәтіндермен тансып, түсіндіреді

    Оқушылар электр тізбегі құрылған құралдарды жеке-жеке атап көрсетіп, талдайды.

    Бұл әдісте оқушылар деңгейлік есептер шығарады. Әр оқушы жеке-жеке тапсырманы орындайды.


    «Практикалық жұмыс » әдісі арқылы оқушылар тәжірбие арқылы өз ойларын жеткізеді



    Бағалау критерийлері

    - Жарықтың түсуі мен шағылу бұрыштарының тәуелділігін анықтай алады.

    Жарықтың шағылу құбылысына мысалдар келтіре отырып, түсіндіреді

    Жазық айнадағы нәрсе кескінінің ерекшеліктері мен олардың негізгі сипаттамаларын біледі.шығаруда қолданады.




    написать администратору сайта